11
اکتبر

کیفیت و رنگ بندی بنزین ها

اگر تاکنون با ماشین ها در ارتباط بوده اید احتمالا متوجه شده اید که بیشتر آن ها با بنزین کار می کنند اگر نه احتمال بسیار زیاد هست که کلمه بنزین را در جاهای مختلفی شنیده باشید اگرچه بیشتر مردم با اصطلاح بنزین آشنایی دارند ام خیلی ها نمی دانند دقیقا چیست.بسیاری از مردم از جمله خاصیت های آن را نمی دانند برای نمونه رنگ بندی بنزین ها در ادامه ما می خواهیم درباره انواع بنزین ها ،رنگ بندی آن ها و … صحبت کنیم.

بنزین چیست؟

بنزین برشی هیدروکربنی سبک حاصل از تقطیر جز به جز نفت خام است که سوخت درونی بسیاری از موتورهاست.سوخت به بیان ساده سوختن یک ماده سوختی است در این مورد بنزین.این فرایند است که حرکت را به ماشین و چرخ ها می اورد.بنزین به طور معمول از تقطیر جز به جز نفت خام بدست می اید این فرایند به طور رایج در پالایشگاه های نفت به دلیل پیچیده بودن فرایند تقطیر اتفاق می افتد.

انواع مختلف بنزین ها

بنزین ها براساس عدد اکتان به سه بخش اصلی تقسیم می شوند.عدد اکتان مقدار متراکم سازی است که بنزین می تواند قبل از سوختن تحمل کند.بنابراین نرخ پایین تر اکتان باعث احتراق در زمان نامناسب می شود.

بیایید نگاهی به این پدیده با امتحان کردن این سه نوع بنزین بیاندازیم.

اکتان 87 (عادی)

بنزین معمولی بنزینی است که عدد اکتان آن 87 است امکان اتفاق افتادن احتراق در زمان نامناسب بالاست.

اکتان 89 (نرمال پلاس)

نوعی از بنزین که عدد اوکتان 89 دارد اینجا عدد اوکتان متوسط است به طور کلی نه زیاد است نه کم است.

اکتان +90 (پریمیوم)

اینجا عدد اوکتان معمولا 90 و بالاتر است بر این اساس به دلیل بالا بودن عدد اوکتان احتمال اتفاق افتادن احتراق در زمان نامناسب کم است.

رنگ بندی بنزین

رنگ اورجینال بنزین بی رنگ است اساسا وقتی بنزین بدست می آید تمام چیزی که شما میبینید مایع شفاف و بی رنگ است

چرا بنزین ها مختلف رنگ های متفاوتی دارند؟

همانطور که قبلا گفته شد بنزین شفاف و بی رنگ است اکنون این پرسش مطرح می شود پس چرا رنگ های مختلف بنزین داریم ،دلیلش ساده است بسیاری از پالایشگاه های نفتی به آن رنگ اضافه می کنند این کمک می کند به فهمیدن متفاوت بودن بنزین ها و با این روش از بسیاری اشتباهات جلوگیری می شود.

دلیل دیگرش این است که اسان تر می کند برای مردم برای تست آلودگی آب را ،اگر یک رنگ باشند دشوار خواهد بود

رنگ ها بر اساس انواع بنزین ها

1_معمولی : بنزین معمولی معمولا مایل به سبز یا آبی روشن است.

2_متوسط :بنزین متوسط معمولا مایل به زرد است.

3_پریمیوم : پریمیوم با عدد اوکتان بالامعمولا صورتی است.

استانداردهای مربوط به کنترل آلایندگی سوخت بنزین

ترکیب بنزین شامل 150 نوع مادۀ مختلف است که در اثر سوختن، بسیاری از این مواد به صورت گازها و ترکیبات شیمیایی مختلف وارد محیط می­‌شوند. وجود یک سری ترکیبات خاص مانند گوگرد، سرب، کربن مونواکسید، نیتروژن اکسید و…دربنزینباعثایجادآلودگیهواوخطراتفراوانبرای سلامتی انسان ها می­شود. امروزه بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله تهران به خصوص در فصول سرد سال به شدت درگیر مسأله­آلودگی هوا هستند.

دود خروجی از اگزوز

بنزین نامرغوب از مهم ترین دلایل آلودگی هوا است و همین امر موجب شده تا بعضی کشورها قوانین بسیار سختگیرانه ای در خصوص میزان آلاینده ها و کیفت بنزین تولیدی وضع کنند. در اوایل دهۀ 90 میلادی اتحادیۀ اروپا طی برگزاری جلسات مختلف، استانداردهایی برای میزان آلاینده های موجود در سوخت وسایل نقلیه وضع کرد. اولین استاندارد وضع شده توسط اتحادیۀ اروپا استاندارد یورو 1 (Euro 1) در سال 1993 میلادی و جدیدترین آن، استاندارد یورو Euro 6b در سال 2019 میلادی می­‌باشد.